Canon EOS R8 Mirrorless Camera + RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM Lens
In stock
SKU
CAM001376
Special Price £1,029.00 Regular Price £1,829.00
Quick Overview
| AEB [Bracketing] | ±3 EV in 1/3 or 1/2 stop increments |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Autofocus System | Dual Pixel CMOS AF II |
| Battery Model | Rechargeable Li-ion Battery LP-E17 |
| Card Format | SD / SDHC / SDXC (UHS-II) |
| Connectivity | USB-C (USB 3.2 Gen 2), Wi-Fi (2.4 GHz), Bluetooth 4.2, HDMI Micro (Type D), 3.5mm Microphone In, 3.5mm Headphone Out, Remote Terminal |
| Crop Factor | 1.0x |
| Diopter Adjustment | −4 to +1 m⁻¹ |
| Effective Megapixels | 24.2 |
| Exposure Compensation | ±3 EV in 1/3 or 1/2 stop increments |
| Exposure Modes | Scene Intelligent Auto, Flexible Priority AE, Program AE, Shutter Priority AE, Aperture Priority AE, Manual, Bulb, Custom (×2) |
| Flash Sync Speed | 1/200 s |
| Frames Per Second | 40.0 |
| Image Processor | DIGIC X |
| Integrated Cleaning | EOS Integrated Cleaning System |
| ISO Max | 102400 |
| ISO Min | 100 |
| Lens Mount | Canon RF |
| Operating Environment | 0–40 °C, ≤85% humidity |
| Screen Resolution | 1,620,000 dots |
| Screen Size [inches] | 3.0 |
| Sensor Format | Full Frame |
| Sensor Size | 35.9 × 23.9 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Shutter Speed Fast | 1/16000 s |
| Shutter Speed Slow | 30 s |
| Size | 132.5 × 86.1 × 70.0 mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Weight [g] | 461.00 |
Canon’s EOS R8 is designed for hybrid shooters looking to expand their creative territory and bask in the benefits of full-frame outside the studio. With a 24.2 megapixel full-frame CMOS sensor, renowned Dual Pixel CMOS AF II system, excellent low-light performance and oversampled 4K up to 60 fps, this lightweight camera packs some heavyweight features into one compact, yet powerful package. This bundle includes the versatile Canon 24-105mm f4-7.1 IS STM Lens.
Highlights of the Canon EOS R8 Digital Camera Body:
- 24.2 megapixel full-frame CMOS sensor for balanced detail and performance
- Dual Pixel CMOS AF II system recognises and tracks subjects with sharp focus
- Excellent low-light performance with a maximum ISO up to 102,400
- -6.5EV AF sensitivity for focusing in extremely low light
- 40fps electronic shooting and 6fps with Electronic First Curtain
- 30fps RAW burst mode with 0.5 second pre-shot capture
- Advanced HDR modes for both stills and moving subjects
- True hybrid performance with oversampled 4K video up to 60 fps
- Full HD recording up to 180p for dramatic slow-motion footage
- Canon Log 3 support for improved colour grading flexibility
- Focus breathing compensation for smoother focus transitions
- 2.4GHz Wi-Fi and Bluetooth connectivity for streamlined workflows
- UVC support for flexible webcam use and live streaming
- Weather-resistant design for reliable shooting in challenging conditions
- Compact and lightweight body ideal for travel and everyday use
Highlights of the Canon RF 24-105mm f4-7.1 IS STM Lens:
- Versatile standard zoom covering a practical everyday focal range
- STM motor delivers fast, smooth and near-silent autofocus
- Compact and lightweight design balances perfectly with the EOS R8
- Focus and lens control ring for intuitive setting adjustments
- Optical image stabilisation providing up to 5 stops of correction
- Well suited for both video recording and still photography
- Optical construction of 11 elements arranged in 13 groups
- 7-blade aperture diaphragm produces smooth, natural bokeh
- EOS R8 Camera Body
- RF 24-105mm F4-7.1 IS STM Lens
- Body Cap
- Carrying Strap
- Battery Charger
- Battery
- Battery Cover
- Front Cap
- Rear Cap
- Hotshoe Cover
- AC Cable
Write Your Own Review



Validate your login