Canon RF 45mm f/1.2 STM Lens
Quick Overview
| Angle Of View | 49°35′ (horizontal), 29°50′ (vertical), 51°20′ (diagonal) |
| Aperture Blades | 9 |
| Autofocus Motor | STM |
| Colour | Black |
| Filter Thread | 67 mm |
| Focal Length ~ Wide | 45.0 mm |
| Hood Model | ES-73B |
| Lens Elements | 9 |
| Lens Groups | 7 |
| Lens Mount | Canon RF-Mount |
| Lens Type | Standard Prime |
| Max Aperture ~ Wide | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Minimum Focus Distance | 0.45 m |
| Sensor Format | Full Frame |
| Size | 78 × 75 mm |
| Weight | 346.00 g |
The Canon RF 45mm f1.2 STM is the first lens to pair the speed of Canon’s L-series f1.2 optics with the smaller, lighter design of standard RF lenses. With its bright aperture, 9-element design and STM focusing, this 45mm prime offers greater control in low light, maintaining clarity on subjects and natural defocused areas. Weighing 346g, it’s well balanced on full-frame EOS R bodies, bringing Canon’s sought-after f1.2 spec to more accessible everyday setups.
Highlights of the Canon RF 45mm f1.2 STM Lens:
- Introduces an f1.2 aperture to Canon’s standard RF lens range
- Compact prime combining L-series speed with everyday portability
- Optical construction features 9 elements arranged into 7 groups
- Includes 1 PMo Aspherical element to reduce distortion and maintain sharpness
- 9-blade aperture diaphragm produces naturally circular bokeh
- Get closer to subjects with the 0.45m minimum focus distance
- Super Spectra Coating minimises flare and ghosting
- STM technology for fast, accurate, and near-silent autofocus
- Up to 8-stop stabilisation (7.5 at edges) with coordinated IBIS and OIS
- Customisable Control Ring for fast adjustments to exposure and settings
- 67mm thread for attaching optional filters and accessories
- Compact and lightweight 346g design for comfortable everyday use
- Compatible with the Canon Lens Hood ES-73B
- Designed for Canon RF full-frame mirrorless cameras
- Canon RF 45mm f1.2 STM Lens
- Front Cap
- Rear Cap
Write Your Own Review



Validate your login