Nikon AF-S 40mm f/2.8 G DX Micro Lens
Out of stock
SKU
CAM001044
Special Price £169.00 Regular Price £329.00
Quick Overview
| Aperture Blades | 7 |
| Autofocus Motor | SWM |
| Colour | Black |
| Filter Thread | 52 mm |
| Focal Length | 40 mm |
| Hood Model | HB-61 |
| Image Stabilisation | No |
| Lens Elements | 9 |
| Lens Groups | 7 |
| Lens Mount | Nikon F (DX) |
| Lens Type | Macro Prime |
| Max Aperture | f/2.8 |
| Max Magnification | 1:1.0 |
| Maximum Format Size | DX |
| MF Switch | Yes |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 0.20 m |
| Size | 68.5 x 64.5 mm |
| Weight | 235 g |
The AF-S DX Micro Nikkor 40mm f2.8G is a true 1:1 macro lens for DX format DSLRs like the D90, D5100 and D7000. Incorporating the NIKKOR Silent Wave Motor (SWM) for quiet accurate focus operation, a large f2.8 aperture and a 16.3cm close focusing, this lens is ideal for shooting both intimate close-up details or general portraiture with flattering out of focus elements. When mounted on a DX-format SLR, the picture angle is equivalent to a focal length of about 60mm in 35mm format.
Highlights of the Nikon AF-S DX Micro Nikkor 40mm f2.8G:
- 40mm DX-format macro lens (FX-format/35mm equivalent: 60mm)
- Large maximum aperture of f/2.8
- 1:1 reproduction ratio offers life-like close-ups
- Closest focusing distance: 0.163 m
- SWM (Silent Wave Motor) for accurate, whisper-quiet autofocus
- Two focus modes: M/A (manual-priority autofocus) and M (manual focus)
- Sony FE 85mm f/1.4 GM II Lens
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Hood
- Lens Case
Write Your Own Review



Validate your login