Nikon Z 16-50mm f/2.8 VR Lens
Quick Overview
| Angle Of View | DX format: 83° to 31°30′ |
| Aperture Blades | 9 |
| Autofocus Motor | STM |
| Colour | Black |
| Filter Thread | 67 mm |
| Focal Length ~ Tele | 50.0 mm |
| Focal Length ~ Wide | 16.0 mm |
| Lens Elements | 12 |
| Lens Groups | 11 |
| Lens Mount | Nikon Z-Mount |
| Max Aperture ~ Wide | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 0.15 m |
| Size | 74.5 × 88 mm |
| Weight | 330.00 g |
The Nikon Z 16-50mm f2.8 DX VR Lens offers excellent low-light capabilities and a flexible focal length range for capturing a broad range of scenes. Covering a 24-75mm equivalent range, it features up to 4.5 stops of VR stabilisation, an STM autofocus for sharp results, reduced focus breathing, and Hi-Res Zoom up to 100m. Compact and lightweight, it's ideal for shooting handheld, whether capturing sharp stills and high-quality video.
Highlights of the Nikon Z 16-50mm f2.8 DX VR Lens:
- First Z Mount DX f2.8 zoom lens to join the lineup
- 16-50mm (24-75mm 35mm equivalent) zoom lens for Nikon Z-mount
- Bright fixed f2.8 aperture across the entire zoom range
- Features a 9-blade rounded aperture diaphragm
- Premium construction of 12 elements in 11 groups
- Includes 1 ED element and 2 aspherical elements for image clarity
- Minimum focusing distance of 0.15m at 16mm and 0.25m at 50mm
- High-speed stepping motor (STM) for fast, near-silent autofocus
- Suppressed focus breathing for smoother focus pulls
- Up to 4.5 stops Vibration Reduction (VR) image stabilisation
- Hi-Res Zoom for extending the focal range by 2x
- Equipped with a silent control ring for quiet setting adjustment
- Dust and drip resistant for worry-free outdoor use
- Lightweight 330g build suitable for everyday handheld capture
- Nikon Z 16-50mm f2.8 DX VR Lens
- Front Cap
- Rear Cap
- Lens Hood
Write Your Own Review



Validate your login