Olympus OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 40-150mm f/2.8 PRO Lens
Quick Overview
| Aperture Blades | 9 |
| Filter Thread | 72 mm |
| Focal Length ~ Tele | 150.0 mm |
| Focal Length ~ Wide | 40.0 mm |
| Focus Mechanism | High-speed Imager AF (MSC) – Linear Motor Drive System |
| Hood Model | LH-76 |
| Lens Elements | 16 |
| Lens Groups | 10 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Type | Telephoto Zoom |
| Max Aperture ~ Tele | f/2.8 |
| Max Aperture ~ Wide | f/2.8 |
| Max Magnification | 0.21× |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 0.70 m |
| Size | 79.4 × 160 mm |
| Weight | 760.00 g |
Dust, splash and freeze-proof, the Olympus 40-150mm lens with Micro Four Thirds fit features a maximum f2.8 aperture and delivers outstanding performance throughout the zoom range, even in low light. The lens incorporates a new focusing system which powers two high-grade elements using dual linear motors for ultra-quick and near-silent focusing. The lens offers a 70cm minimum focusing distance at all focal lengths.
Highlights of the OM SYSTEM 40-150mm f2.8 PRO M.ZUIKO DIGITAL Lens
- F2.8 constant aperture
- Versatile, telephoto zoom lens
- For professional wildlife, sports and wedding photography
- Compact, lightweight go-anywhere lens
- Ultra-fast, near silent focusing
- Dust, freeze, splash-proof construction
- Micro Four Thirds mount
- Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm f/2.8 PRO Lens
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Hood
- Case
Write Your Own Review



Validate your login