Olympus OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 14-150mm f/4-5.6 II Lens (White Box)
Out of stock
SKU
CAM000810
Special Price £249.00 Regular Price £659.00
Quick Overview
| AEB [Bracketing] | 2, 3, or 5 frames (0.3/0.7/1.0 EV steps selectable), 7 frames (0.3/0.7 EV steps selectable) |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Autofocus System | High-speed imager AF |
| Battery Model | BLS-50 Li-ion |
| Card Format | SD, SDHC (UHS-I / II), SDXC (UHS-I / II) |
| Connectivity | GPS, WiFi, USB Micro-B, ⌀2.5 mm Jack, Micro HDMI, Hot shoe, Bluetooth, ⌀3.5 mm stereo mini jack |
| Crop Factor | 2.0x |
| Diopter Adjustment | Approx. 27 mm (-1 m⁻¹, distance from rear lens surface) / -4 ~ +2 m⁻¹ |
| Effective Megapixels | 20.4 |
| Exposure Compensation | ±5 EV (adjustable by 1/3, 1/2, or 1 EV steps) |
| Exposure Modes | Auto, Program AE, Aperture Priority AE, Shutter Priority AE, Manual, Bulb, Custom, Scene Select AE, Art Filter |
| File Formats | JPEG, RAW (12-bit lossless compression), JPEG+RAW |
| Image Stabilisation | 5-axis sensor shift |
| Included Accessories | Body, USB cable, Shoulder strap, Instruction manual, BLS-50 Li-ion battery, F-5AC AC adapter |
| Integrated Cleaning | Supersonic Wave Filter (image sensor dust reduction system) |
| ISO Max | 6400 |
| ISO Min | 200 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Metering System | Digital ESP metering (324-area multi-pattern), Center-weighted, Spot*, Spot with highlight/shadow control* |
| Operating Environment | -10°C to +40°C |
| Screen Resolution | 1.04M dots |
| Screen Size [inches] | 3 |
| Sensor Format | Micro Four Thirds |
| Sensor Size | 17.4 x 13.0 mm |
| Sensor Type | 4/3 Live MOS |
| Shutter Speed Fast | 1/8000 s |
| Shutter Speed Slow | 60 s |
| Size | 125.3 x 85.2 x 49.7 mm (W x H x D) |
| Tilting | Rotating Screen | Vari-angle monitor |
| VF Coverage | 100% |
| Weight [g] | 366 |
This compact and durable micro four-thirds camera is ready for any adventure, boasting IP53-rated protection, up to 7.5EV steps image stabilisation, a 20.37 million effective pixel Live MOS sensor and a high-performance TruePic IX image processing engine. Combined with the flexibility of the 14-150mm F4-5.6 II Lens, this comprehensive kit is perfect for capturing highlights and making memories.
Highlights of the OM SYSTEM OM-5 with 14-150mm F4-5.6 II Lens
- The perfect companion for those with an action-packed lifestyle
- Durable IP53 dust- and splash-proof body for worry-free shooting
- Freezeproof protection to -10°C that’s suitable for any adventure
- Compact and lightweight design allows you to shoot handheld
- Up to 7.5EV steps image stabilisation using an in-built 5-axis system
- 20.37 million effective pixel Live MOS sensor for high-quality results
- Uses a high-performance TruePic IX image-processing engine
- 121-point all cross-type On-chip Phase Detection AF sensor
- Dedicated starry Sky AF makes astrophotography easier
- Computational features include Hi-Res Shot, Live ND and more
- Capable of hand-held 4K recording without time limits
- Supports vertical video for easy social media sharing
- Includes the incredibly flexible 14-150mm F4-5.6 II Lens
- Eliminates the need to constantly change lenses
- 15 elements in 11 groups for minimised ghosting and flare
- 7-blade aperture diaphragm for stunning circular bokeh
- Robust dustproof, splashproof and freezeproof build
- Combined weight (camera and lens) of just 621g
- OM SYSTEM OM-5 Digital Camera Body
- USB Cable
- Shoulder Strap
- Battery
- AC adapter
- 14-150mm f4-5.6 II Lens
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Hood
Write Your Own Review



Validate your login