Olympus OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 12-200mm f/3.5-6.3 Lens
Out of stock
SKU
CAM000449
Special Price £479.00 Regular Price £699.00
Quick Overview
| Angle Of View | 84° – 6.2° |
| Aperture Blades | 7 (circular aperture diaphragm) |
| Filter Thread | 72 mm |
| Focal Length ~ Tele | 200.0 mm |
| Focal Length ~ Wide | 12.0 mm |
| Focus Mechanism | High-speed Imager AF (MSC) |
| Hood Model | LH-76C |
| Image Stabilisation | None |
| Lens Elements | 16 |
| Lens Groups | 11 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Type | Super Zoom |
| Max Aperture ~ Tele | f/6.3 |
| Max Aperture ~ Wide | f/3.5 |
| Maximum Format Size | Micro Four Thirds |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 0.22 m |
| Size | 77.5 × 99.7 mm |
| Weight | 455.00 g |
The Olympus 12-200mm f3.5-6.3 M.Zuiko Digital ED Lens is a single lens solution that can cater for a huge variety of shooting situations. The lens provides the equivalent to a 24-400mm focal length in 35mm format, but despite that huge range, this lens is incredibly versatile and can focus in on subjects as close as 22cm away. It is comprised from three aspherical elements, one Super HR (high refractive index) elements, and two HR elements which together can produce sharp, true-to-life photographs. This lens also features the Olympus ZERO coatings which will minimise lens flare and ghosting.
Highlights of the Olympus 12-200mm f3.5-6.3 M.Zuiko Digital ED Lens
- Compact, lightweight design
- 12 200mm (equiv. to 24 400mm in 35mm)
- 16.6x high-power zoom
- Fast and Precise AF
- Near-Silent Focussing
- Dust, Splash + Freezeproof
- Minimum Focal Distance of 22cm
- Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200mm f/3.5-6.3 Lens
- Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Hood
Write Your Own Review



Validate your login