OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 150-600mm f/5-6.3 IS Lens
Quick Overview
| Angle Of View | 8.2° – 2.1° |
| Aperture Blades | 9 |
| Colour | Black |
| Filter Thread | 95 mm |
| Focal Length ~ Tele | 600.0 mm |
| Focal Length ~ Wide | 150.0 mm |
| Hood Model | LH-103 |
| Image Stabilisation | Yes |
| Lens Elements | 25 |
| Lens Groups | 15 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Type | Telephoto Zoom |
| Max Aperture ~ Tele | f/6.3 |
| Max Aperture ~ Wide | f/5.0 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 0.56 m |
| Size | 109.4 × 264.4 mm |
| Teleconverter Compatibility | MC-20 teleconverter |
| Weight | 2065.00 g |
Explore the unseen natural world with the exceptional optical power of the OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 150-600mm F5.0-6.3 IS Lens. Perfect for capturing remote subjects, this super-telephoto zoom lens combines a 150-600mm focal range with a 0.56m minimum focus distance, 9-blade aperture, and Sync IS for hand-held shooting. Powerful and versatile, it’s the perfect choice for wildlife photographers.
Highlights of the OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 150-600mm F5.0-6.3 IS Lens
- High-resolution OM System super-telephoto zoom lens
- Designed for nature enthusiasts and wildlife photographers
- Reach the unreachable with a 150-600mm focal range
- 300-1200mm reach and 0.7x magnification (35mm equiv.)
- Premium optics featuring 25 elements in 15 groups
- 4 Super Extra-low Dispersion elements for sharper results
- 9-blade aperture diaphragm for stunningly circular bokeh
- Extended depth of field control with f5.0 maximum aperture
- Get closer with a minimum focusing distance of just 0.56m
- 5-axis sync image stabilisation with up to 7 steps of compensation
- Extend your reach to 2400mm with the optional MC20 teleconverter
- Dust and splashproof with a protective fluorine coating
- Compact and rugged design for a super-telephoto zoom lens
- Includes lens hood, front and rear lens caps, and a strap
- OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 150-600mm F5.0-6.3 IS Lens
- Lens Hood
- Lens Cap
- Lens Rear Cap
- Lens Strap
Write Your Own Review



Validate your login