Olympus OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 60mm f/2.8 Macro Lens
Quick Overview
| Aperture Blades | 7 |
| Colour | Black |
| Filter Thread | 46 mm |
| Focal Length ~ Tele | 60.0 mm |
| Focal Length ~ Wide | 60.0 mm |
| Lens Elements | 13 |
| Lens Groups | 10 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Type | Macro Prime |
| Max Aperture ~ Tele | f/2.8 |
| Max Aperture ~ Wide | f/2.8 |
| Max Magnification | 1:1.0 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 0.19 m |
| Size | 56 × 82 mm |
| Weight | 185.00 g |
The Olympus 60mm f/2.8 M.ZUIKO Digital ED Micro Four Thirds Lens is a dedicated macro lens with a robust, lightweight design and a fast aperture of f/2.8. It features a dust and splash proof body making it an ideal lens for outdoor use. Being a dedicated macro lens, it lets you take shots at close range in true (1:1) life size, as well as offering continuous focusing from 0.19m to infinity.
Highlights of the Olympus 60mm f/2.8 Macro M.ZUIKO Digital ED Micro Four Thirds Lens
- Fast aperture of f/2.8
- Robust, lightweight design
- Dust- & splashproof
- Display for shooting distance and magnification
- Internal focus system and floating lenses
- Fixed body length internal focus system with MSC mechanism
- Comfortable shooting with manual focus
- Circular bokeh
- System accessories for enhanced macro photography
Write Your Own Review



Validate your login