OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 90mm f/3.5 Macro IS PRO Lens
Quick Overview
| Angle Of View | 14° |
| Aperture Blades | 7 |
| Crop Factor | 2.0x |
| Filter Thread | 62 mm |
| Focal Length ~ Tele | 90.0 mm |
| Focal Length ~ Wide | 90.0 mm |
| Image Stabilisation | VCM |
| Lens Elements | 18 |
| Lens Groups | 13 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Type | Macro Prime |
| Max Aperture ~ Tele | f/3.5 |
| Max Aperture ~ Wide | f/3.5 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 0.22 m |
| Sensor Format | Micro Four Thirds |
| Size | 136 × 69.8 mm |
| Weight | 453.00 g |
The new M.Zuiko Digital ED 90mm f3.5 Macro IS PRO is a highly versatile macro lens for field or studio photography. It has a 180mm equivalent focal length on 35mm format cameras and features an impressive 18 elements in 13 groups. This Micro Four Thirds lens is also dust-, splash-, and freeze-proof, with intuitive controls and advanced image stabilisation, so you can shoot in all conditions
Highlights of the OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 90mm f/3.5 Macro IS PRO Lens
- Versatile 90mm macro telephoto lens
- Focal length equivalent to 180mm in 35mm format
- 2:1 magnification ratio, 2x on MFT, 4x 35mm equivalent
- f3.5 maximum aperture ideal for low-light conditions
- Snap-back focus clutch allows smoother focusing
- Dust-, splash- and freeze-proof on an OM camera
- VCM image stabiliser with up to 7 EV steps
- 2 ED, 4 Super HR, and 1 HR lens elements
- Minimum focusing distance of 0.224m
- 7-blade circular aperture diaphragm
- 62mm front filter thread diameter
- Lightweight and portable
- OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 90mm f3.5 Macro IS PRO Lens
- Lens Hood
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
Write Your Own Review



Validate your login