Panasonic Lumix S1R II Camera + 24-105mm f/4 Macro OIS Lens
In stock
SKU
CAM001154
Special Price £2,709.00 Regular Price £3,599.00
Quick Overview
| AEB [Bracketing] | 3, 5, 7 images in 1/3, 2/3 or 1 EV step, max. ±3 EV, single/burst |
| Aspect Ratio | 4:3, 3:2, 16:9, 1:1, 65:24, 2:1 |
| Autofocus System | Phase Hybrid AF (779 AF-area) |
| Battery Model | Li-Ion battery 7.2V, 2,200mAh |
| Card Format | Slot 1: CFexpress B, Slot 2: SD |
| Connectivity | USB 3.2 Type C, HDMI Type A, External Microphone/External Audio 3.5mm, Headphones 3.5mm, Remote Control 2.5mm |
| Diopter Adjustment | -4.0 to +2.0 dpt |
| Effective Megapixels | 44.3 |
| Exposure Compensation | 1/3 EV step ±5EV (±3EV for motion picture) |
| Exposure Modes | Program AE (P) / Aperture Priority AE (A) / Shutter Priority AE (S) / Manual Exposure (M) / Custom 1–5 / Intelligent Auto |
| File Formats | Photo: JPEG, RAW Video: MOV (H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC, Apple ProRes, Apple ProRes RAW); MP4 (H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC) |
| Flash Sync Speed | Less than 1/250 second |
| Image Stabilisation | 5-axis Body I.S. (+Active I.S. 8.0 stops) / Dual I.S. (7.0 stops) |
| ISO Max | 51200 |
| ISO Min | 80 |
| Lens Mount | L-Mount |
| Max Resolution | 8144 x 5424 pixels |
| Operating Environment | 10°C to 40°C (14°F to 104°F) |
| Screen Resolution | 1,800,000 dots |
| Screen Size [inches] | 3 |
| Sensor Format | Full Frame |
| Sensor Size | 35.8mm x 23.9mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Shutter Speed Fast | 1/8000 |
| Shutter Speed Slow | 60 |
| Size | 134.3 x 102.3 x 187.8 mm |
| Tilting | Rotating Screen | Yes |
| Weight [g] | 795.00 |
The Panasonic Lumix S1R II combines a new 44.3MP BSI CMOS sensor with a high-performance engine for exceptional stills and videos geared towards hybrid creators. Capture images up to 177MP in handheld high-res mode or cinematic 8K video, a first in the Lumix series. AI-powered Phase Hybrid AF ensures precise subject tracking, while B.I.S. and Dual I.S. 2 in the included Lumix S 24-105mm f4 OIS lens delivers ultra-smooth stabilisation.
Highlights of the Panasonic Lumix S1R II Digital Camera Body:
- Powerful next-generation S series camera for hybrid creators
- Equipped with an L-Mount for use with 80+ native lenses
- New 44.3MP BSI CMOS full frame sensor for high-quality imaging
- High-performance engine with L² Technology for fast processing
- 177MP handheld high-res mode for detailed RAW and JPEG images
- 779-point Phase Hybrid AF with advanced AI tracking technology
- 8.0 stops of B.I.S. paired with Dual I.S. 2 for smooth results
- New advanced Active I.S. alongside E.I.S and Boost I.S. for video
- First 8K 30p 10-bit video recording in the Lumix series
- V-log with 14 stops of dynamic range for professional colour grading
- Firmware update enables impressive 8.1K Open Gate recording
- Internal recording of 5.8K Apple ProRes RAW HQ / ProRes RAW
- 32-bit float audio for minimal sound recording level adjustment
- 40fps blackout-free burst shooting for capturing rapid subjects
- Up to 1.5s Pre-Burst for image capture before pressing the shutter
- 5.76 million dot OLED viewfinder for excellent clarity
- New 3-inch 1.840K dot tilt and free-angle LCD for monitoring
- Front and rear Tally Lamps indicate when video recording is active
- Shutter closing function protects sensor when changing lenses
- Dedicated Photo/Video switch supports hybrid workflows
- Dust, splash, and freezeproof build for all-weather shooting
Highlights of the Panasonic LUMIX S 24-105mm f4 OIS Lens:
- Full-frame L-mount lens for Lumix S Series cameras
- Versatile mid-telephoto focal range of 24mm to 105mm
- 9-blade circular aperture diaphragm for smooth bokeh
- Optical construction of 16 elements in 13 groups
- Features 2 Aspherical ED, 2 Aspherical, 1 UED, and 2 ED lens elements
- Close focusing distance of 0.30m / 0.98ft
- Maximum magnification of approximately 0.5x
- Compatible with Panasonic’s 5-Axis Dual I.S. 2 for 6 stops of stabilisation
- Delivers minimal vignetting and outstanding sharpness edge to edge
- Suitable for a range of photography, from portraits to sports
- Dust- and splash-resistant design for durability in various environments
- Optimised for video work with minimal focus breathing
- Panasonic LUMIX S 24-105mm f4 OIS Lens
- Battery
- Charging Cradle
- Strap
- Body Cover
- Hot Shoe Cover
- Cover for Battery Grip Connector
- Front Lens Cap
- Rear Cap
- Lens Hood
- Lens Storage Bag
Write Your Own Review



Validate your login