Sigma 35mm f/2 DG DN Contemporary lens for Sony E-Mount
| Focal Length | 35mm |
| Aperture | Maximum: f/2 Minimum: f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 63.4° |
| Minimum Focus Distance | 10.6" / 27 cm |
| Magnification | 1:5.55 Macro Reproduction Ratio 0.18x Magnification |
| Optical Design | 10 Elements in 9 Groups |
| Aperture/Iris Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 58 mm (Front) |
| Dimensions | ø: 2.8 x L: 2.7" / ø: 70 x L: 67.4 mm |
| Weight | 11.5 oz / 325 g |
An inherently flexible focal length, the Sony E-mount 35mm f/2 DG DN Contemporary Lens from Sigma is a sleek wide-angle prime pairing a bright design with a portable form factor. The standard wide field of view is useful for a broad array of subject types, including landscape, street, and reportage shooting, and the f/2 maximum aperture excels in challenging lighting and enables greater control over depth of field. In terms of the optical design, three aspherical elements and one SLD element are used to minimize a variety of aberrations and distortion for sharp and accurate rendering. Also, a Super Multi-Layer Coating helps to control ghosting and flare for improved color fidelity and contrast.
Highlights of the Sigma 35mm f/2 DG DN Contemporary Lens for Sony E:
- Wide-angle 35mm lens designed for full-frame Sony E-mount mirrorless cameras
- Provides a 52.5mm equivalent focal length on APS-C models
- Bright f/2 maximum aperture balances speed, size, and low-light performance
- One Special Low Dispersion (SLD) element reduces chromatic aberrations
- Three aspherical elements control distortion and spherical aberrations
- Super Multi-Layer Coating minimises flare and ghosting for colour accuracy
- Stepping motor ensures smooth and quiet autofocus for photo and video
- Internal focusing design promotes faster responsiveness
- I Series lens with mechanical aperture ring and premium metal build
- Manual aperture ring includes ‘A’ position for camera-based control
- Rounded nine-blade diaphragm produces smooth, natural bokeh
- Brass bayonet mount ensures durability and precision
- Weather-sealed mount resists dust and splashes
- Includes LCF58-01M magnetic lens cap, compatible with CH-11 Lens Cap Holder
- Sigma 35mm f/2 DG DN Contemporary Lens for Sony E
- Front Cap
- Rear Cap
- Magnetic Lens Cap
- Lens Hood



Validate your login