Tamron SP 35mm f/1.4 Di USD Lens for Canon EF (F045)
Quick Overview
| Color | Black |
| Focal Length | 35 mm |
| Aperture | Maximum: f/1.4 Minimum: f/16 |
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 63° to 26° |
| Minimum Focus Distance | 11.81" / 30 cm |
| Magnification | 0.2x (1:5 Macro Reproduction Ratio) |
| Optical Design | 14 Elements in 10 Groups |
| Aperture/Iris Blades | 9 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 72 mm (Front) |
| Dimensions | ø: 3.19 x L: 4.13" / ø: 80.9 x L: 104.8 mm |
| Weight | 1.79 lb / 815 g |
The Tamron 35mm f1.4 SP Di USD is a fast prime lens for Canon's full frame DSLRs. Featuring unprecedented image quality, the lens features a wide aperture of f1.4, for beautiful bokeh and increased low-light capability, making the lens incredibly versatile. While some wide aperture lenses sacrifice edge-to-edge image sharpness, this lens retains pristine optical performance across the full aperture range.
Highlights of the Tamron 35mm f1.4 SP Di USD Lens for Canon EF
- Fast f1.4 maximum aperture for low-light shooting and shallow depth of field
- Fantastic edge-to-edge sharpness across all aperture settings
- Optically advanced with four LD and three GM lens elements
- Minimises chromatic aberrations, ghosting and flare
- Ultrasonic Silent Drive (USD) motor provides fast, quiet autofocus
- Full-time manual focus override for on-the-fly adjustments
- Newly developed fluorine coating resists dirt, oil, moisture and fingerprints
- Durable and reliable lens construction for long-term use
- Compatible with optional TAMRON TAP-in Console for firmware and AF tuning
- Tamron SP 35mm f/1.4 Di USD Lens for Canon EF
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Hood
- Lens Pouch
Write Your Own Review



Validate your login