Viltrox AF 56mm f/1.2 Pro APS-C Lens for Sony E
| Focal Length | 56mm (35mm Equivalent: 85mm) |
| Aperture | Maximum: f/1.2 / Minimum: f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle Of View | 28° |
| Minimum Focus Distance | 0.50 m |
| Max Magnification | 0.13x (1:7.7) |
| Lens Elements | 13 |
| Lens Groups | 8 |
| Aperture Blades | 11 |
| Focus Mechanism | Autofocus |
| Image Stabilisation | No |
| Filter Thread [mm] | 67 |
| Size | 78.4 x 92 mm |
| Weight [g] | 570.00 |
A fast portrait-length prime for Sony E-mount APS-C cameras, the AF 56mm f/1.2 Pro E Lens from Viltrox joins the brand's PRO series lineup of high-quality optics. A VCM focusing motor is utilized to deliver accurate and reliable autofocusing. The lens has an 84mm full-frame equivalent focal length and benefits from an impressive f/1.2 maximum aperture, enabling portraits with striking bokeh.
AF 56mm f/1.2 Pro E creates stunning depth in images when its aperture is wide open at f/1.2. This effect allows your subject to stand out and benefit from a flattering background. Simultaneously, the optical design of the lens ensures your subject is sharp and maximum detail is retained.
Designed with high-strength aluminum alloy, the full-metal lens barrel provides durability and a premium feel. It features a matte black finish that resists scratches and is weather-sealed to protect against dust, splashes, and moisture. Additionally, a brass bayonet mount further bolsters the lens's reliability and incorporates a USB-C port within it for convenient firmware updates.
Highlights of the Viltrox AF 56mm f/1.2 Pro E Lens:
- One ED (low dispersion) lens, one aspherical lens, and three HR (high refractive index) lenses for greatly reducing color fringing and chromatic aberrations to produce greater clarity
- HD multilayer nanocoating on the lens glass to effectively reduce ghosting and flare, helping to create clearer images
- Waterproof and anti-smudge coating for repelling liquids
- Minimal focus breathing for improved video capturing quality
- USB-C interface for firmware upgrades
- 67mm filter thread for wide compatibility with lens accessories
- Viltrox AF 56mm f/1.2 Pro E Lens (Sony E)
- Front Cap
- Rear Cap
- Lens Hood
- Pouch



Validate your login